Tydeník Office
Kazety do tiskáren a psacích strojů, kopírek a inkoustových tiskáren jsou stále ještě příliš drahé na to, abychom je použili vždy jen jednou… Tento první článek by Vám měl odpovědět na některé otázky.
Každý měsíc stejný problém
Určitě jste to již zažili také. Tisknete a najednou tisk začne
slábnout a vy máte před sebou opět stejný problém. Utíkáte honem koupit
novou kazetu nebo toner. Ztrácíte čas, protože tu Vaši kazetu u vašeho
prodejce zrovna nemají. Jdete jinam, tam je zase moc drahá a nakonec stejně
koupíte alespoň jednu kazetu a slibujete si, že příště se již nenecháte
nachytat. Starou kazetu hodíte do koše, nasadíte novou a tisknete a
tisknete.
Uplyne měsíc a najednou tisk začne slábnout…
V koši nekončí pouze kazeta
Ne že by šlo o to o kopírovat západní zvyky, ale přesto – už jste
přemýšleli, co se stane s kazetou vyhozenou do koše? Víte vůbec, že jste
tím porušili zákon o likvidaci nebezpečných odpadů?
Říká vám něco ekologie?
Nakonec, jak se můžete přesvědčit z následujícího textu, stojí-li Vás
nová kazeta například 100 Kč, vyhodili jste do koše 40 až 70 korun.
Nevěříte?
Ušetříte 40–70 % !
Jak je uvedeno v úvodním mottu tohoto článku, je více než škoda vyhazovat vypotřebovanou kazetu do koše, neboť všechny její části jsou většinou nepoškozeny. Jediné, co je třeba udělat, je vyměnit otiskovou pásku u kazet do psacího stroje a jehličkových tiskáren nebo doplnit toner, stěrky, případně nějaké opotřebované převody a světlocitlivý válec u tonerových kazet. Vůbec největší „hřích“ je vyhodit do koše kazety pro inkoustové tiskárny. U těch pouze došel inkoust a zaschly trysky, jinak jsou absolutně použitelné. Proto, že se tedy vyměňuje jen část kazety a zbytek se zpětně používá, Vám může být účtována cena až o 70 % nižší než by činila cena nové kazety, a to při zachování původní kvality tisku.
Pozor na „garážmistry“
Ano, můžete si dát auto opravit u kolegy v garáži ve svěráku, bude určitě o pár procent levnější a možná to zvládne. Nebo také můžete zajet do servisu, kde vám Vaše auto opraví a seřídí na nejmodernějších strojích a poskytnou plnou záruku na všechny namontované díly.
Pokud Vám někdo nabídne renovaci kazet pro elektronické psací stroje a jehličkové tiskárny, renovaci tonerů nebo inkoustových kazet, chtějte mimo příznivou cenu i záruky.
Ptejte se, zda zaplatí opravu, když vám jeho renovovaná kazeta zničí tiskárnu. Ptejte se, jakou používá tkaninu a na jakém stroji provádí spoj, který je základní podmínkou úspěšné renovace u každého výrobce. Ptejte se, jak vyřídí Vaši případnou reklamaci. Zeptejte se, za jak dlouho je schopen zrenovovat 500 kazet. Když Vám je nedoveze zítra, co bude, až bude mít 500 zákazníků?
Kolik má zaměstnanců? Dělá-li renovaci sám, co bude s Vaší zakázkou až bude mít dovolenou nebo onemocní?
Je plátce daně? Ptejte se, jak dlouhou má praxi v renovaci a nechte si předložit seznam referencí na službu od jeho zákazníků. Nedostanete-li důvěryhodné informace, pak jde pravděpodobně o „garážmistra“.
Říká se – výrobci Vás varují „nepoužívejte renovaci“ !
Určitě jste se již setkali s tvrzením, že jedna paní povídala, že pokud použijete renovovanou kazetu, končí tím záruka. Jde o běžný reklamní trik prodejců. Nakonec, kterého obchodníka by potěšilo, že Vám prodá jednu kazetu a pak Vás ve svém obchodě rok neuvidí, protože vy už nové kazety u něj nekupujete, ale využíváte renovace. Nahlodá vás tedy prohlášením o končící záruce.
Co říká zákon a výrobci?
Nikdo si podle platných zákonů nemůže dovolit vázat prodej nebo záruky jednoho výrobku na druhý a už vůbec ne u spotřebního materiálu, jakým je kazeta, toner nebo inkoustová kazeta. Nakonec, citujeme-li ze záručního listu firmy Hewlett Packard, je zde uvedeno:
„V případě tiskáren HP nemá použití tiskařských zásobníků nevyráběných firmou HP nebo nově naplněných tiskařských zásobníků vliv na zákazníkovu záruku, ani na jakoukoliv dodatkovou smlouvu HP se zákazníkem“
Nenechte se tedy zmást prodejcem, který takto vědomě preferuje prodej svých nových kazet a nemyslí přitom ani na vaše úspory ani na dopad na ekologii.
Požádejte prodejce, ať Vám ukáže v záručním listu, který má být v českém jazyce přibalen ke každé tiskárně, pasáž, ve které je uvedeno omezení záruky při použití renovace. Můžete tam najít maximálně doporučení výrobce, abyste používali pouze jeho kazety, nikoli však nějaký příkaz nebo snad omezení záruky.
A když přesto nastanou problémy?
Podle informací z databáze zakázek firmy ABEL-Computer z Opavy, která se renovací zabývá již 7 let, se do dnešního dne vyskytl pouze jeden případ (rok 1992), kdy došlo chybou špatně provedené renovace kazety k jejímu zaseknutí a k poškození motoru tiskárny. Záleží pak na firmě, která renovaci provádí, jak se k takovémuto problému postaví. Firma ABEL například řešila tuto situaci velmi jednoduše – po prověření případu opravila tiskárnu ihned na své náklady, aby si zákazníka udržela pro další období – což se podařilo.
Firma ABEL však má technologii a výstupní kontrolu, která se vyvíjela několik let a je dnes na úrovni výrobce kazet – proto poskytuje tyto absolutní záruky.
A nejen to, firma ABEL Vám dokonce provede první renovaci u kazet pro tiskárny a psací stroje na zkoušku zcela zdarma, abyste si mohli bez rizika vyzkoušet tuto službu před tím, než zašlete kazet více.
Jak je to s úsporou?
Pokud se podíváme do ceníků firem, nabízejících renovaci, lze říci,
že skutečně dochází k úsporám, které by nikdo neměl přehlédnout. Tak
například: nová kazeta pro tiskárnu Star LC-10 stojí okolo 50 Kč,
renovace pak 29 Kč. U inkoustových kazet je úspora ještě vyšší.
Například nová černá kazeta pro HP DJ-660 stojí cca 800 Kč, renovace
jen 360 Kč.
Pro tonerové kazety je situace obdobná.
Co říci závěrem ?
Zdá se, že z renovace nejen, že nemusíte mít strach, ale že navíc může být při jistotě zachování všech záruk nezanedbatelným zdrojem Vašich úspor. Určitě stojí zato tuto službu alespoň jednou – a napoprvé navíc zdarma – vyzkoušet.
Information materials
Based on your request we will send you free complete materials of ABEL company including price lists, detailed information about the company and contract for work.